STRONA GŁÓWNA -

Przejdź do treści

Menu główne:

Europejska Noc Muzeów


17 maja we Fromborku odbyła się Europejska Noc Muzeów.  Na wychowanków naszego domu czekało mnóstwo atrakcji, zorganizowanych przez pracowników obiektów muzealnych naszego miasta. Były to między innymi specjalne seanse w Planetarium, pokazy rekonstrukcji instrumentów Mikołaja Kopernika, wykłady dr Jowity Jagla oraz Ks. mgr lic. Tomasza Garwolińskiego pt. "Zapiski Kanonika Kopernia w drukach Biblioteki „Hosianum”.  W archikatedrze odbył się koncert organowy w wykonaniu Arkadiusza Popławskiego. Wzięliśmy również udział w  procesji do grobu Kanonika Mikołaja Kopernika. Galeria

autor: Robert Jakóbczyk
Wizyta w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego


Dnia 28.03.2014r  dzięki uprzejmości Dowódcy płk dypl. Jana  Rydza gościliśmy   w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego.
Naszym przewodnikiem po jednostce był pan major Paweł Zaganiaczyk,  któremu składamy  serdeczne podziękowania za miłe przyjęcie naszych podopiecznych.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był Blok Szkolenia, gdzie żołnierze opowiadali nam o sprzęcie wojskowym, rodzajach broni oraz minach przeciwpiechotnych.  Mundurowi pouczyli nas  jak zachowywać się w sytuacjach kiedy to natkniemy się na podejrzane znaleziska zalegające w lasach, na polach czy w ogrodach. Ostrzegali przed zgubnymi skutkami dotykania, przenoszenia czy prób rozbrajania amunicji.
 Zwracali uwagę na konieczność zachowania bezpieczeństwa.
         Duże wrażenie zrobiła na nas makieta wioski afgańskiej i Sala Taliba wzbogacona o opowieści o misjach zagranicznych oraz specyfice pracy w tych warunkach.  Największe zainteresowanie  wzbudziły jednak zajęcia na elektronicznym trenażerze strzeleckim CYKLOP oraz strzelanie do celu.
Kolejnym etapem było zapoznanie się z Salą Tradycji ,w której znajdowało się wiele ciekawych eksponatów dokumentujących bogatą historię braniewskiej jednostki wojskowej.  Wysłuchaliśmy także krótkiego wykładu o patronie jednostki Królu Stefanie Batorym.
Na koniec zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek.

Wychowankowie wraz z opiekunami bardzo dziękują Dowódcy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej  płk dypl. Janowi  Rydz i wszystkim żołnierzom, dzięki którym wycieczka nasza była tak udana.


autor: Robert Jakóbczyk„Słoneczne Wzgórze” gra razem z WOŚP

„Na ratunek. Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów”- tak brzmiało hasło tegorocznego XXII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku nasz dom dziecka przyłączył się do zbiórki pieniędzy na ten szczytny cel.
We Fromborku finał rozpoczął się już Sportową Sobotą na sali gimnastycznej w Zespole Szkół, gdzie nasz podopieczny grał w barwach szkolnej drużyny w turnieju piłki siatkowej. Tego dnia odbył się również VI Fromborski Marszobieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ponad 140 uczestników, w tym dwóch naszych wychowanków, pokonało trzykilometrową trasę wiodącą ulicami Osiedla Słonecznego. Uczestnicy otrzymali specjalnie przygotowane, pamiątkowe medale.
W niedzielę (12 stycznia) główny finał WOŚP odbył się o godzinie 12.00 w restauracji „Pod Wzgórzem”. I tam również nas nie zabrakło. Kilkoro wychowanków wraz z wychowawcami i panią Dyrektor poprowadziło „Kawiarenkę” oraz „Loterię fantową”. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem włączały się w zbiórkę pieniędzy, gorąco zachęcając do kupna losów oraz ciast, upieczonych przez nich i pracowników domu. Również jedna z naszych podopiecznych, jako wolontariuszka, wspierała Orkiestrę kwestując na ulicach miasta i gminy Frombork. Nasza pani Dyrektor wzięła udział w licytacji biletu na przejazd wozem strażackim, którym pojechało, z wielką radością, kilkoro wychowanków. Łącznie z „Kawiarenki” i „Loterii fantowej” zebraliśmy 505,28 zł, a w sumie fromborski sztab aż 13.282,98 złotych. O 1.533,72 zł więcej jak w roku ubiegłym. SERDECZNIE GRATULUJEMY i zapraszamy na kolejny finał za rok, na którym na pewno nas nie zabraknie.autor: Robert Jakóbczyk
Podziękowania


Dziękujemy panu Arkadiuszowi Wojtal właścicielowi firmy KONI Systemy IT, za podarowany sprzęt komputerowy.
Dzięki podarunkowi nasi wychowankowie mają możliwość korzystania z wielostanowiskowego dostępu do sieci internetowej, ucząc się i bawiąc jednocześnie.                                                                                                                                     Dziękujemy!!!
Spotkanie opłatkowe w naszym Domu 


Okres przedświąteczny to czas zadumy, radosnego oczekiwania i wrażliwości na drugiego człowieka. „Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku”, w którym wszyscy wychowankowie, pracownicy oraz zaproszeni goście spotykają się na wspólnej wieczerzy.
Dnia 20.12.2013r. w naszym Domu odbyło się spotkanie opłatkowe. Dom wypełniły kolędy, w szybach odbijał się blask zapalonych światełek na choinkach, przez korytarz przebiegały odświętnie ubrane dzieci, a z kuchni unosiły się zapachy wigilijnych potraw. Biblia, opłatek, świeczka.
W tym dniu do stołu wigilijnego zasiedli wychowankowie Domu Dziecka wraz  z opiekunami i zaproszonymi gośćmi. Na uroczystej kolacji gościli przedstawiciele władz powiatowych – Starosta Pan Krzysztof Kowalski z żoną Wiesławą, Wicestarosta Pan Wincenty Przyborowski, Radna Powiatu Pani Małgorzata Wojtas oraz przedstawiciel  Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Wanda Zając. Swoją obecnością zaszczycił nas także Poseł na Sejm RP Pan Wojciech Penkalski, oraz Radna Semiku wojewódzkiego Pani Urszula Zakrzewska. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych Miasta i Gminy Frombork Pani burmistrz Małgorzata Wrońska, Dyrektor Zespołu Szkół we Fromborku Pani Bożena Szczepanik oraz proboszcz  ks. Jacek Wojtkowski. Jak co roku nie zabrakło przy wspólnym stole funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej wraz  z komendantem Arkadiuszem Kulikiem, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Pana Jerzego Welke, zastępcę komendanta Powiatowej Komendy Policji w Braniewie podinsp. Roberta Mikusika oraz kierownika posterunku policji we Fromborku st. asp. Kazimierza Kubiaka. Po raz pierwszy w tym szczególnym dniu gościliśmy żołnierzy 9 Brygady Kawalerii Pancerne
j z Braniewa wraz z mjr. Grzegorzem Piotrowskim oraz przedstawiciela Wydziału Polityki Społecznej Pana Marka Wojtas. Nieodłącznie swoją obecnością zaszczyciły nas emerytowani pracownicy Domu.
Mimo braku śniegu za oknem dzieci z  przygotowanymi przez siebie jasełkami wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Najbardziej wzruszające chwile tego wieczoru to wspólne dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń oraz wspólne śpiewanie kolęd.
Na najbardziej oczekiwany dźwięk dzwonka św. Mikołaja nade wszystko czekały dzieci.  Wychowankowie nie ukrywali, że jest to dla nich najwspanialszy moment tego wieczoru, gdyż okrzyków radości i zadowolenia nie było końca. Mikołaj wszystkie dzieci zapraszał do siebie i obdarowywał prezentami. Domownicy w podziękowaniu za prezenty wykonali piosenkę „Mikołaj Święty”. Zgodnie z tekstem utworu „ cieszą się wszyscy którzy dostają,  a jeszcze bardziej ci którzy dają…” pamiętając o przybyłych gościach, wręczyły drobne upominki.
Chwile spędzone z dziećmi na długo pozostaną w sercach wszystkich gości.


Naklejkowe szaleństwo trwa!
Dzięki Ogólnopolskiemu Portalowi Domów Dziecka oraz firmie Pixses  razem z dziećmi z placówek min. z Legnicy, Lublina, a nawet Zakopanego bierzemy udział w akcji  ,,Naklejkowe szaleństwo”. Zadaniem naszym jest zaaranżowanie pomieszczeń przy wykorzystaniu naklejek,  które dostarczyła nam firma Pixes. Mamy wiele ciekawych pomysłów. Z niecierpliwością będziemy oczekiwali na opinie  jurorów.
Oto przykład naszej pomysłowości.


       
autor: Joanna NisiewiczWizyta Straży Granicznej


Pragniemy złożyć gorące podziękowania funkcjonariuszom Oddziału Morskiego Straży Granicznej z Elbląga, którzy w dniu 01.10.2013 odwiedzili wychowanków naszej placówki. Dzieci z radością przyjęły gości w mundurach, chor. sztab. SG Marka Kalenik oraz st.sierż. SG Krzysztofa Szczepkowskiego z psem służbowym. Funkcjonariusze podarowali dzieciom prezenty w postaci odzieży, obuwia i toreb. Poza prezentami, dużą ciekawość wśród wychowanków, wzbudził pies, który zaprezentował im swoje umiejętności. Podczas pokazu funkcjonariusze opowiadali o swojej pracy, w jaki sposób przebiega tresura psa oraz w jakich okolicznościach są wykorzystywane jego umiejętności. Zebrani z wypiekami na twarzach śledzili pracę przewodnika jego podopiecznego, a ich uśmiechy i gromkie brawa,  były najcenniejszym podziękowaniem. Wizyta została bardzo dobrze przyjęta przez opiekunów i podopiecznych placówki. Najmłodsi razem z wychowawcami podziękowali funkcjonariuszom za odwiedziny i oświadczyli, że na następne będą czekać z niecierpliwością.

autor: Kuba Godz

Park Linowy w Malborku - Jumpy Park


Chętni odkrywania nowych przygód oraz sprawdzenia własnych sił i możliwości, wybraliśmy się w lipcu do Parku Linowego w Malborku.
Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa oraz założeniu odpowiedniego sprzętu  zabezpieczającego w postaci  lin oraz kasków, mogliśmy przystąpić do zabawy na świeżym powietrzu. Przeszliśmy cztery trasy o różnych stopniach trudności , które zostały zbudowane na drzewach. Na trasie dominowały drewniane podesty połączone w trasy stalowymi linami. Pokonując kolejne przeszkody (mosty, kładki, siatki czy zjazdy ukośną liną) musieliśmy walczyć z lękiem oraz pokonywać swoje słabości.
Na młodsze dzieci czekały różne atrakcje takie jak:  strzelanie z łuku, kłady, zjeżdżalnie.
Nad naszym bezpieczeństwem czuwała wyszkolona kadra instruktorów, posiadająca certyfikaty ukończenia kursu alpinizmu jaskiniowego i sportów ekstremalnych.

autor: Robert  Jakóbczyk
Wyjazd na Święty Kamień


14  lipca 2013 w słoneczną niedzielę wybraliśmy się  w naszą kolejną wakacyjną przygodę. Wszyscy zwarci i gotowi z uśmiechem na twarzy dotarliśmy na dworzec kolejowy w naszym mieście, gdzie czekał już na nas pociąg, który zabrał nas na plażę w miejscowości Święty Kamień. Byliśmy bardzo przejęci, dla wielu z nas była to pierwsza w życiu podróż koleją. Z okien pociągu mogliśmy podziwiać piękne widoki Zalewu Wiślanego.
Po dotarciu na plażę, rozbiliśmy nasz mały obóz. Wreszcie mogliśmy leniuchować, korzystając z kąpieli wodnej oraz słonecznej. Graliśmy w piłkę, budowaliśmy zamki z piasku.  W porze obiadowej rozpaliliśmy ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski.
Na koniec dnia nie zapomnieliśmy o uprzątnięciu swojego „obozowiska” oraz o zabezpieczeniu ogniska. Wracaliśmy uśmiechnięci i zadowoleni , żałując tylko że tan dzień tak szybko się kończy i musimy wracać do domu.


autor: Robert Jakóbczyk
Podziękowania !!!


Wychowankowie Domu Dziecka „Słoneczne Wzgórze” we Fromborku składają szczególne podziękowania firmie The Chimney Pot Sp. z o.o. z Warszawy, za okazaną bezinteresownie pomoc, życzliwość i ofiarność, dzięki której możliwy był zakup nowego telewizora oraz zestawu kina domowego  dla naszych wychowanków.


Pyszna nagroda

Dnia 24.05.2013r braliśmy udział w XXII Przeglądzie Ruchu Scenicznego Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Klub Wojskowy w Braniewie. Za zajęcie II miejsca w konkursie zdobyliśmy atrakcyjne nagrody. Jedną z nich były bony na pizzę w „Barze Europa” w Braniewie gdzie wybraliśmy się 18.06.2013r. Przed wizytą w pizzerii udaliśmy się na basen, gdzie oddawaliśmy się wodnemu szaleństwu korzystając z jakuzy, fontann i zjeżdżalni.  

W restauracji czekała na nas już pyszna pizza - ulubiony przysmak dzieci. Pizza była przepyszna i bardzo szybko zniknęła z talerzy. Z pizzerii wyszliśmy najedzeni i zadowoleni. Z miłą chęcią tam wrócimy.        Piknik Integracyjny  2013


W dniu 1 czerwca 2013r. w Powiatowym Domu Dziecka we Fromborku odbył się Piknik Integracyjny . Mimo złych prognoz pogoda w tym dniu naprawdę dopisała. Już po raz trzeci impreza została zorganizowana wspólnie ze Środowiskowy Domem Samopomocy „ Caritas” Archidiecezji Warmińskiej.
Obecnością swoją zaszczycili nas Wicestarosta pan Wincenty Przyborowski, Radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego pani Urszula Zakrzewska, Naczelnik Wydziału Oświaty pani Agnieszka Brewczak, ks. Jan Sztygiel, drużyna OSP w Braniewie, opiekunowie oraz rodzice naszych podopiecznych.
Piknikowi towarzyszyły niezapomniane atrakcje: symulacja gaszenia pożaru w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej z Braniewa, puszczanie mega baniek, malowanie twarzy, mecz piłki nożnej oraz niezapomniane gry i zabawy, w których wszyscy uczestnicy mogli spróbować swoich sił. Przeprowadzono m.in. konkurs karmienia się ptysiem ze związanymi oczami, który dostarczył uczestnikom wiele śmiechu, wyścigi na deskach, taniec na gazecie, bieg z szyszką na głowie, gaszenie świeczek strzykawką medyczną oraz rzucanie piłką tenisową do kosza. Uczestnicy konkursów otrzymali wspaniałe nagrody. Nasi podopieczni  oraz zaproszeni goście bawili się wybornie.
Zaproszeni rodzice i opiekunowie wzięli również udział w pogadance  na temat ,,Bezpieczne wakacje”. Wychowawcy zwracali uwagę opiekunów na niebezpieczeństwa jakie w tym czasie grożą dzieciom oraz w jaki sposób należy zadbać o ich spokojny wypoczynek.
Na wszystkich uczestników pikniku czekał przygotowany wcześniej poczęstunek.

XXII Przegląd Ruchu Scenicznego Dzieci i Młodzieży w Braniewie


Dnia 24.05.2013 nasi wychowankowie brali udział w XXII Przeglądzie Ruchu Scenicznego Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Klub Wojskowy w Braniewie.
Młodzi aktorzy zaprezentowali sztukę pt. „Przytul mnie”, w której w sposób niezwykle obrazowy, szczególnie dla młodszych widzów, przedstawili relacje między dziećmi a dorosłymi. Mali artyści przebrani w kolorowe stroje wywołali żywe zainteresowanie publiczności, która w sposób spontaniczny reagowała na ich występ, a niekiedy  nawet, wzruszała do łez. Dla niektórych z naszych wychowanków był to pierwszy występ na scenie  przed tak dużą publicznością.
Nasz trud został doceniony- w Przeglądzie zdobyliśmy II miejsce!!!


autor: Monika Krasa

Europejska Noc Muzeów 2013


Dnia 19.05.2013r nasi wychowankowie, mogli zapoznać się z dziedzictwem kulturowym swojego miasta , aktywnie biorąc udział w „Europejskiej Nocy Muzeów 2013”  organizowanej przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku . W tym roku tematem przewodnim Nocy Muzeów, był Rok Kopernikowski 2013, związany z 540 rocznicą urodzin i 470 rocznicą śmierci wielkiego astronoma. Zwiedzanie rozpoczęli obejrzeniem seansem w planetarium. Odwiedzili Muzeum  Mikołaja Kopernika, Wzgórze Katedralne, Katedrę Fromborską. Mogli podziwiać zachód słońca z Wieży Radziejowskiego. W szczególności podobał się naszym dzieciom występ zespołu „NARAzie” pod tytułem „Kopernikowskie ognie pamięci”. Zwiedzanie zakończyło się obejrzeniem filmu „Tajemnica grobu Mikołaja Kopernika” oraz eksponatów umieszczonych w Szpitalu św. Ducha, gdzie każdy z naszych wychowanków otrzymał pradawną receptę na codzienne dolegliwości.


autor: Robert Jakóbczyk
43
Rajd Turystyczny "Braniewska Wiosna "


Jak co roku nasi wychowankowie należący do Klubu Turystycznego „Maniutki” powitali wiosnę biorąc udział w 43 Rajdzie Turystycznym „Braniewska Wiosna 2013”,  organizowanym przez Klub Turystyczny PTTK „Figa” oraz Klub Wojskowy z Braniewie.Dnia 28.04.2013r. ośmioro naszych wychowanków razem z wychowawcą, panem Robertem Jakóbczykiem pokonało 12 kilometrową trasę.   O godz 7:30 sprzed Bazyliki Mniejszej w Braniewie nasi dzielni piechurzy wyruszyli busem do Szylen, aby stamtąd przez Bemowiznę, Zwierz i Prątnik wrócić pieszo do Braniewa.
Podczas rajdu wychowankowie mogli podziwiać piękno zmieniającej się przyrody oraz dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy na jej temat od przewodnika wycieczki. Na zakończenie rajdu dzieci otrzymały pamiątkowe znaczki oraz legitymacje członkostwa klubu PTTK. Dużą radość naszej drużynie sprawił przyznany dyplom.Dla wszystkich, którzy zgłodnieli na mecie  czekał ciepły posiłek.Bieg Pamięci 2013r


Już po raz siódmy wychowankowie naszej placówki uczcili  pamięć wybitnego człowieka, Papieża Jana Pawła II. Dnia 06.04.2013r. siedmioro naszych podopiecznych wzięło udział w Biegu Pamięci. Jak co roku bieg został zorganizowany przez Gminę i Miasto Braniewo. Przed startem w Braniewskiej Bazylice odprawiono mszę świętą w intencji dziękczynnej za życie i beatyfikację Jana Pawła II. Ulicami Braniewa maszerowało z kijkami, biegło ponad pół tysiąca osób. Na mecie na każdego uczestnika czekała nagroda, medal pamiątkowy.
Wychowankowie ubrani w niebieskie koszulki przygotowane specjalnie na tą okazję przez organizatora, pokonali trasę czterech kilometrów. Jako pierwszy z nas na metę przybiegł Piotr Lewandowski. Gratulujemy!


Spotkanie Wigilijne


W dniu 20 grudnia 2012r w Powiatowym Domu Dziecka „Słoneczne Wzgórze” we Fromborku obyło się uroczyste spotkanie wigilijne.
Do wspólnej wieczerzy z wychowankami naszej placówki zasiedli zaproszeni goście: Pan Krzysztof Kowalski Starosta Powiatu Braniewskiego z żoną, Pan Wincenty Przyborowski Wicestarosta Powiatu Braniewskiego, Ksiądz Prałat Proboszcz Jacek Wojtkowski, Pani Małgorzata Wojtas Radna Powiatu Braniewskiego, Pani Urszula Zakrzewska Radna Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego, Pani Małgorzata Dunajska Kierownik PCPR w Braniewie, Pan Jerzy Welke Dyrektor PUB w Braniewie, Pani Krystyna Lewańska Burmistrz Miasta i Gminy Frombork, przedstawiciele służb mundurowych - Straży Granicznej w Elblągu oraz Powiatowej Komendy Policji w Braniewie. Na uroczystości obecni byli także obecni i dawni pracownicy placówki.
Po bożonarodzeniowej inscenizacji przyszedł czas na tradycyjne podzielenie się opłatkiem, składanie życzeń oraz smakowanie wigilijnych potraw. W tej iście świątecznej atmosferze dzieci otrzymały prezenty od przybyłych gości.
Miłą niespodzianką dla dzieci były podarki, które wręczył  Pan Krzysztof Kowalski Starosta Braniewski wraz z małżonką.

autor: K. WojtasRajd „Braniewska Jesień 2012”W miesiącu październiku nasi wychowankowie wzięli udział w rajdzie pieszym  „Braniewska Jesień 2012”.
Rajd odbył się w dniach 5 -7.10.2012 r. na kilku trasach pieszych oraz pieszej Nordic Walking. Spotkanie wszystkich uczestników kończących ostatni etap nastąpiło w niedzielę o godz. 12:00 w Braniewie, gdzie o godz. 13:00 w BCK odbyło  się zakończenie rajdu. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki, dyplomy.
Głównym celem rajdu była promocja i popularyzacja szlaków spacerowych wytyczonych na terenie naszego powiatu. Innym celem, któremu przyświecała myśl zorganizowania rajdu było zagospodarowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, popularyzacja zajęć ruchowych i rozwój idei krajoznawstwa. W rajdzie udział wzięło  280 osób na czterech trasach.  
Nasi wychowankowie wzięli udział w rajdzie na trasie nr 5, która prowadziła:                     

Młynary – Chruściel, Chruściel – Syleny,  Szyleny - Braniewo.  
                                                   
                                                     
Rajd został zorganizowany przez Klub Turystyczny PTTK "Figa" w Braniewie, Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu, Klub Wojskowy w Braniewie.


autor:  Robert JakóbczykWzięliśmy udział w X Spartakiadzie Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Olsztynie
Już po raz dziesiąty w Olsztynie odbyła się Spartakiada Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. O medale i puchary rywalizowało ponad 500 wychowanków z 19 placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów dziecka i ośrodków wparcia dla dzieci i młodzieży. Głównym celem zawodów było popularyzowanie i upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży  sportu. Podczas Spartakiady panowała wspaniała atmosfera, nasi wychowankowie  wykazali się olbrzymią wolą walki, zdrową rywalizacją i zaangażowaniem.
Zostały odświeżone oraz nawiązane nowe kontakty i przyjaźnie pomiędzy placówkami. Dla najmłodszych przygotowano moc atrakcji od rozgrywek w koszykówkę i zawody lekkoatletyczne po grę w dwa ognie.W zawodach uczestniczyli  dziewczęta i chłopcy w trzech grupach wiekowych. Najlepsi zawodnicy otrzymali medale, puchary oraz słodkie upominki przygotowane na Spartakiadę.  60-lecie Powiatowego Domu Dziecka ,,Słoneczne Wzgórze” we Fromborku


Dnia 7 września 2012 roku odbyły się obchody jubileuszu 60-rocznicy powstania Powiatowego Domu Dziecka ,,Słoneczne Wzgórze” we Fromborku, które  rozpoczęły się od udziału zaproszonych

gości, pracowników oraz wychowanków w uroczystej Mszy Świętej.Liturgię w Bazylice Katedralnej  we Fromborku  poprowadził ks. prałat Jacek Wojtkowski.                        
Po mszy wszystkich gości zaproszono do Domu Dziecka gdzie oczekiwały atrakcje przygotowane przez wychowanków oraz pracowników naszego domu.
Uroczystości 60-lecia Domu Dziecka we Fromborku zaszczyciło wielu znamienitych gości. Gościliśmy Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Wojciecha Pękalskiego, Radną Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszulę Zakrzewską , Starostę Braniewskiego Krzysztofa Kowalskiego, Wicestarostę Wincentego Przyborowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Braniewskiego  Marka Sadowskiego, Radnych Powiatowych, Komendanta Powiatowej Policji w Braniewie inspektora Grzegorza Sieńskiego, Komendanta  Powiatowej Straży Pożarnej w Braniewie Władysława Szczepanowicza, zastępcę Komendanta Placówki Straży Granicznej  w Elblągu porucznika Marka Zacharskiego wraz ze współpracownikami, Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Braniewie Jerzego Welke, przedstawicielkę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Braniewie Wandę Zając, Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie Dorotę Wiśniewską, Dyrektora Zespołu Szkół we Fromborku Bożenę Szczepanik wraz z zastępczyniami Anną Zakrzewską oraz Magdaleną Houbowską, Wicedyrektora ,,Caritas” Archidiecezji Warmińskiej ks.kanonika Jana Sztygiel, proboszcza ks. prałat Jaceka Wojtkowskiego, ks. prałata kanonika mgr Tadeusza Graniczkę, Kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej we Fromborku Agnieszkę Żuchowską, Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy Izabelę Pawluczuk-Myczkowską, Kierownika Posterunku Policji we Fromborku Kazimierza Kubiaka. Oczywiście nie zabrakło przedsiębiorców wśród nich pana Czesława Dubickiego, Liliany i Stanisława Mudryk, byłych pracowników, emerytów, rencistów oraz wychowanków.
  Dyrektor Joanna Lewandowska przywitała wszystkich obecnych, podziękowała za okazane placówce wsparcie i opiekę jakimi mogliśmy się do tej pory cieszyć ze strony władz samorządowych, przedsiębiorców oraz osób prywatnych. Następnie przedstawiony został pokaz multimedialny, przybliżający historię naszego domu.


Głos również zabrali zaproszeni goście. Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Wojciech Pękalski na ręce pani Dyrektor złożył podziękowania dla obecnych jak i byłych pracowników naszej placówki za codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie młodych wnętrz i charakterów oraz złożył życzenia dalszych sukcesów wychowawczych.
Starosta Braniewski Krzysztof Kowalski, wraz z Wicestarostą Wincentym Przyborowskim podziękował za trud włożony w opiekę i edukację oraz życzył wszystkim opiekunom i wychowankom samych radości i sukcesów.  Niezwykle wzruszające było wystąpienie ks. prałata kanonika Tadeusza Graniczki, który przypomniał jak trudno było w pełni wartościowo wychowywać dzieci i młodzież w czasach niedostatku. Wszyscy obecni dziękowali za starania, jakie dyrekcja oraz personel tego Domu wkłada w wychowanie oraz edukację dzieci wierząc, że ich wysiłek uczyni z nich mądrych, szlachetnych obywateli.
Nie obyło się również bez prezentów dla wychowanków placówki.
Dyrektor placówki z okazji 60-lecia powstania Domu Dziecka wręczyła osobom szczególnie  zasłużonym okolicznościowe pamiątki. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Starosta Braniewski Krzysztof Kowalski, Komendant Powiatowej Policji w Braniewie inspektor Grzegorza Sieński, Komendant  Powiatowej Straży Pożarnej w Braniewie Władysław Szczepanowicz, Komendant Placówki Straży Granicznej w Elblągu major Arkadiusz Kulik, Ochotnicza Straż Pożarna z Braniewa, były Starosta Braniewski Leszek Dziąg, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Małgorzata Dunajska, przedstawiciel Nadleśnictwa Zaporowo Antoni Czyż. Uhonorowani zostali również byli dyrektorzy Danuta Puchalska, Marek Godlewski, Bożena Szczepanik, Urszula Zakrzewska oraz sponsorzy PPHU KONI Arkadiusz Wojtal, oraz właściciele Piekarni Warmińskiej pani Małgorzata Ławrukajtis-Klimkowska i Mirosław Ławrukajtis.
W części artystycznej goście obejrzeli pokaz umiejętności naszych wychowanków, którzy przygotowali kilka skeczy kabaretowych oraz pod okiem pani Karoliny Janickiej wykonali kilka utworów muzycznych. Występ dzieci zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Zaproszeni goście mieli również okazję obejrzeć kroniki placówki, wystawę fotografii, starego sprzętu oraz dokonać wpisu do jubileuszowej księgi pamiątkowej.
Zapraszamy do obejrzenia relacji i zdjęć z przebiegu uroczystości 60-lecia istnienia Domu.


Wychowankowie naszej placówce w trakcie wakacji pojechali do Suchacza, nad Zalewem Wiślanym. Spędzili tam czas na plaży zażywając kąpieli słonecznych i kąpiąc się w Zalewie. Nasi podopieczni budowali zamki z piasku, grali w piłkę plażową oraz  zwiedzali okolicę.

Morąg 2015

Dnia 13 czerwca na boisku „Orlik” przy Gimnazjum nr 2 w Morągu jedenaście placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym nasz dom dziecka, wzięło udział w XX Wojewódzkim Turnieju Piłki Nożnej. Organizatorami przedsięwzięcia byli Morąskie Stowarzyszenie Wspierania Rodzin oraz Dom dla Dzieci i Młodzieży „Promyk” w Morągu. Przed rozpoczęciem turnieju kapitanowie drużyn losowali grupy. Nasza drużyna znalazła się w grupie B, gdzie zmierzyła się z czteroma innymi zespołami. Po ciężkim boju z 7 punktami przeszliśmy do rundy półfinałowej, w której zmierzyliśmy się z elbląskim zespołem. W meczu półfinałowym niestety zabrakło nam sił i szczęścia. W ostatniej minucie drużyna z Elbląga strzeliła nam gola doprowadzając do remisu. Koniec końców przegraliśmy w rzutach karnych 2:1. W finale zmierzyliśmy się z drugim elbląskim zespołem, wygrywając 1:0 i tym samym zajmując III miejsce w turnieju. Na pierwszym miejscu uplasowała się drużyna z Elbląga, z którą graliśmy w półfinale, na drugim zespół z Morąga. Dzięki wsparciu finansowemu burmistrza Morąga, fundacji PKO BP oraz Starostwa Ostródzkiego organizatorzy mogli zapewnić wszystkim uczestnikom wspaniałe nagrody. Nasza drużyna otrzymała piękny pamiątkowy puchar, dyplom, medale oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego. Dużym zaskoczeniem dla zawodników był zespół reprezentowany przez dziewczęta tutejszej placówki, które za swoje zaangażowanie i chęci również otrzymały pamiątkową statuetkę.
Młodzi sportowcy wyjechali z Morąga uśmiechnięci i zadowoleni. Z niecierpliwością oczekują kolejnego spotkania za rok.
Skład drużyny:


autor: Jacek Siedlecki123

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego