STRONA GŁÓWNA -

Przejdź do treści

Menu główne:

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to święto, na które z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci niezależnie od wieku. Chociaż dzieciaki uwielbiają prezenty, to i tak największą radość sprawia im spędzenie tego wyjątkowego dnia w gronie najbliższych im osób. Dnia 02.06.2012r. w naszej placówce zorganizowaliśmy im ten dzień tak, aby mogli w aktywny i twórczy sposób spędzić swoje święto. Wychowankowie wraz z najbliższymi mogli zmierzyć się w konkursach i grach zespołowych, popuszczać mega bańki mydlane, pomalować twarz w ulubione wzory i postaci z kreskówek, pośpiewać w konkursie karaoke oraz stworzyć niepowtarzalną biżuterię podczas warsztatów z filcowania wełny. Nie zabrakło także słodkości i „czegoś na ząb” dla wszystkich uczestników imprezy.
Dodatkową atrakcją dla wszystkich był pokaz sprzętu i wozów strażackich, oraz możliwość spróbowania swoich sił w obsłudze węża gaśniczego. Prezes OSP w Braniewie Jerzy Welke wraz z drużyną KDP udzielił  instruktażu z zakresu pierwszej pomocy przed medycznej z udziałem naszych wychowanków jako pozorantów. Nie zapomnieli o nas przedstawiciele władz Powiatu Braniewskiego. Prezenty i upominki w imieniu Starosty Braniewskiego Krzysztofa Kowalskiego wręczał Wicestarosta Wincenty Przyborowski.W obchodach uczestniczyła także pani Małgorzata Wojtas - członek Zarządu Powiatu Braniewskiego oraz członkowie zrzeszeni w partii  Ruchu Palikowa w Braniewie.

"Człowieka trzeba mierzyć miarą serca – Sercem.”

Takie było motto Biegu Pamięci w Braniewie. Bieg Pamięci odbywający się corocznie 2 kwietnia, w dniu śmierci Papieża Jana Pawła II, wpisał się już na stałe w kalendarz imprez w którym biorą udział nasi wychowankowie. Trasę ponad 4 kilometrów przebiegło lub przeszło (nordic walking) prawie 500 uczestników, w tym wychowankowie naszej placówki. Każdy uczestnik Biegu Pamięci otrzyma medal okolicznościowy, którego forma (liść lipy) została zaczerpnięta z herbu Braniewa.Galeria


SPOTKANIE WIGILIJNE W POWIATOWYM DOMU DZIECKA WE FROMBORKU

Dnia 19.12.2011r. w Powiatowym Domu Dziecka ,, Słoneczne Wzgórze" we Fromborku odbyło się coroczne spotkanie Wigilijne.
W uroczystości uczestniczyli pan Krzysztof Kowalski- Starosta Powiatu Braniewskiego wraz z małżonką, pani Krystyna Lewańska- Burmistrz Miasta i Gminy Frombork,  major Arkadiusz Kulik Komendant Oddział Straży Granicznej w Elblągu wraz ze  współpracownikami, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Braniewie-pan Jerzy Welke funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji   w Braniewie,  kierownik Powiatowego    Centrum Pomocy Rodzinie w Braniewie pani Małgorzata Dunajska, Radna Powiatu Braniewskiego pani Małgorzata Wojtas, pracownicy Powiatowego Domu Dziecka oraz emeryci i renciści .Uroczystość rozpoczęła się jasełkami przygotowanymi przez wychowanków Domu Dziecka. Wychowankowie wykonali tradycyjne i współczesne kolędy umilając zaproszonym gościom spotkanie wigilijne. Przedstawiciele służb i instytucji podzielili się opłatkiem z dziećmi i złożyli świąteczne życzenia. Nasz dom odwiedził również Mikołaj wręczając prezenty z rąk Pana Starosty , komendanta Oddziału Straży Granicznej w Elblągu, pracowników  Powiatowej Komendy Policji w Braniewie a także z rąk pozostałych zaproszonych gości.

WIZYTA UCZNIÓW !!!

W dniu 06.12.2011 gościliśmy w naszej placówce uczniów Gimnazjum Publicznego w Wilczętach, którzy zaprezentowali naszym wychowankom krótkie przedstawienie Bożo Narodzeniowe.Uczniom towarzyszyły nauczycielki: p. Beata Kardzasz, p. Krystyna Semkiw, p. Dorota Waldeck . Po przedstawieniu programu artystycznego uczniowie z Wilcząt rozdali naszym podopiecznym słodycze oraz wręczyli paczki z prezentami. Pani Dyrektor Joanna Lewandowska podziękowała w imieniu wszystkich wychowanków za prezenty oraz wyraziła chęć kolejnych spotkań integracyjnych. Na koniec zaprosiła przybyłych gości na ciasto i herbatkę. Po słodkim poczęstunku oprowadziliśmy uczniów z Wilcząt po placówce. Wizycie towarzyszyło wiele wzruszenia, nawiązały się nowe znajomości, spędziliśmy miło wolny czas na wspólnych rozmowach i zabawie.  Nasi najmłodsi podopieczni byli pod wrażeniem wizyty niespodziewanych gości w strojach Świętych Mikołajów.   

„Słoneczne Wzgórze” dla WOŚP

XX finał WOŚP nie ominął i „Słonecznego Wzgórza”. Jak co roku przyłączyliśmy się do Zespół Szkół we Fromborku, by móc dać trochę z siebie we współorganizowaniu finału we Fromborku. W tym roku Fundacja Jurka Owsiaka grała pod hasłem „Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”.Tegoroczny XX finał WOŚP rozpoczął się o godz.12.00. Chwilę później pan Robert Jakóbczyk wraz z kilkoma naszymi wychowankami wzięli udział w IV marszobiegu ulicami Fromborka – „Policz się z cukrzycą” na trasie około 4 km. Wszyscy uczestnicy marszobiegu dostali pamiątkowe, specjalnie przygotowane medale.  A teraz trochę o naszym wkładzie w WOŚP. Kilkoro wychowanków wraz z wychowawcami oraz panią Dyrektor Joanną Lewandowską prowadziło w tym roku „ Loterię fantowa” oraz „ Kawiarenkę”. W loterię fantową zaangażowali się nasi najmłodsi wychowankowie, którzy nie tylko chętnie oddali swoje maskotki na WOŚP, ale z dużym zapałem włączyli się w  przygotowywanie loterii i gorąco zachęcali do kupna chociaż jednego losu na ten szczytny cel. Starsze dziewczyny prowadziły kawiarenkę. Upieczone przez nasze dzieci i naszych pracowników ciasta, jak co roku cieszyły się uznaniem mieszkańców. Pani Dyrektor wzięła udział w licytacji specjalnie przygotowanego na ten finał tortu, który następnie przekazała naszej kawiarence.Łącznie     z „Loterii fantowej” i „ Kawiarenki” zebraliśmy 738,68 zł. W sumie fromborski sztab zebrał 11.004,94 zł – GRATULUJEMY!!!  I jak mówi Jurek Owsiak „Się ma! Do zobaczyska w przyszłym roku”  bo na pewno nas nie zabraknie.

PIKNIK RODZINNY- 11.06.2011

W dniu 11.06.2011r. na terenie Powiatowego Domu Dziecka "Słoneczne Wzgórze" we Fromborku przy udziale Środowiskowego Domu Samopomocy "Caritas" we Fromborku odbył się integracyjny "PIKNIK RODZINNY".                                                                                                    

Dyrektor domu dziecka- pani Joanna Lewandowska oraz kierownik środowiskowego domu samopomocy- pani Izabela Pawluczuk-Myczkowska na samym początku przywitały wszystkich przybyłych gości. Wśród zaproszonych znajdowali się nie tylko podopieczni domu dziecka, placówki "Caritas" i ich bliscy, ale również  uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej "Caritas" we Fromborku.
W pikniku wzięli udział także strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Braniewie, którzy zaprezentowali sprzęt gaśniczy- furorę zrobiły wozy strażackie, było polewanie ze strażackich węży i piana wodna, która na jakiś czas zmieniła fragment łąki w zimowy pejzaż.  Prawdziwą atrakcję, jaką była przejażdżka motocyklem, zapewnili członkowie klubu motocyklowego "JURAJA" z Braniewa- przez kilkadziesiąt minut dzieci odbywały przejażdżki wokół boiska: niektóre z wielką radością, inne z lekkim strachem. W ramach aspektu prozdrowotnego pikniku odbyły się dwa mecze piłki nożnej, turniej tenisa stołowego oraz gry i zabawy sportowe. Wszyscy biorący w nich udział otrzymali w nagrodę drobne upominki. Na zgłodniałych i spragnionych po wysiłku fizycznym czekały specjały kuchni domu dziecka oraz przysmaki przygotowane przez podopiecznych "Caritasu". Wielu gości pod koniec imprezy "przemieszczało" swoje brzuchy z wyraźnym wysiłkiem.

XX PRZEGLĄD RUCHU SCENICZNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY- 20.05.2011

20 maja 2011 r. odbył się XX Przegląd Ruchu Scenicznego Dzieci i Młodzieży Braniewo 2011. Organizatorami  tegorocznego przeglądu był: Klub Wojskowy oraz Biblioteka Publiczna Gminy Braniewo im. Marii Zientary Malewskiej. W Przeglądzie brało udział ponad stu uczestników. Uczestnicy przeglądu mieli do wyboru następujące formy sceniczne: recytację, inscenizację teatralną, taniec i występ wokalno-muzyczny. Oceniała ich komisja w składzie: Zdzisław Z., Danuta U., Urszula M., Edyta J. i Justyna B.  Naszą placówkę reprezentowały dwie wychowanki: Izabala i Paulina G. pod kierunkiem pani Magdaleny B. Uczestniczki recytowały dwa utwory: pierwszy Czesława Miłosza, a drugi o tematyce patriotycznej. Komisja oceniała interpretacje utworu, zgodność doboru repertuaru oraz wrażenia estetyczne. Przed uczestnikami Przeglądu Rruchu Scenicznego taneczne popisy zaprezentował zespół Maski, działający przy braniewskim Klubie Wojskowym.   
Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w przeglądzie w formie pamiątkowego dyplomu.                                                                                  

Program aktywnej edukacji ekologicznej ,,Ożywić pola. Rok sarny 2010/11'.''

Wychowankowie Powiatowego Domu Dziecka ''Słoneczne Wzgórze" we Fromborku wzięli aktywny udział w programie aktywnej edukacji ekologicznej ,,Ożywić pola. Rok sarny 2010/11'' w ramach ogólnopolskiej kampanii "Łowca Polskiego"oraz Międzynarodowego Roku Lasów, dotowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
W dniu 11 maja 2011r. w miejscowości Glinka, na terenie Gminy Braniewo, wychowankowie naszej placówki razem z innymi dziećmi z: ZSLiZ w Pieniężnie, Gimnazjum w Pieniężnie, SP3 w Braniewie, SP w Żelaznej Górze, ZS w Lipowinie, ZS w Lelkowie, SOSW w Braniewie, SP 6 w Braniewie, SP w Chruścielu oraz SP 5     w Braniewie- zgodnie z założeniami programu pod czujnym okiem Pana Antoniego Czyża (specjalisty ds. edukacji leśnej z Nadleśnictwa Zaporowo) i Pana Andrzeja Gawrona (prezesa Koła Łowieckiego) utworzyli śródpolną remizę, co w efekcie ma stworzyć korzystne warunki osłonowe dla zwierząt bytujących w polnych ekosystemach. Pan Antoni Czyż- nadzorujący nasadzanie drzew i krzewów- ponadto przeprowadził interesujące zajęcia terenowe, mające na celu wzmacnianie wrażliwości ekologicznej młodych ludzi, a także ochronie zagrożonych gatunków zwierzyny drobnej.Wychowankowie naszej placówki wspólnie z wychowawcami aktywnie i ochoczo  uczestniczyli w sadzeniu drzewek. Dzięki ich zaangażowaniu powstała piękna, śródpolna remiza. Leśnicy wynagrodzili ciężką pracę naszych wychowanków- przygotowali ognisko, przy którym po pracy wspólnie biesiadowali z wychowawcami oraz wychowankami naszego domu.

Zaproszenie na ''Piknik Rodzinny" z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego i Dnia Dziecka

Dnia 14 maja 2011r. w parku przy Miejskim Ośrodku Sportu przy ul. Moniuszki w Braniewie odbył się piknik z okazji zbliżającego się Dnia Rodzicielstwa Zastępczego i Dnia Dziecka. Organizatorzy- Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Powiatu Braniewskiego i Lacrimosa- zaprosili do  udziału wszystkie dzieci, jak  i dorosłych.W przyjaznej, rodzinnej atmosferze wychowankowie Powiatowego Domu Dziecka ''Słoneczne Wzgórze" we Fromborku pod okiem wychowawców spędzili wspólnie ten majowy dzień z innymi uczestnikami pikniku. Pokazy sprzętu Straży Pożarnej, wycieczki podnośnikiem wysoko w górę dostarczyły nie lada emocji naszym wychowankom. Przejażdżki motocyklami razem z braniewskimi motocyklistami oraz członkami "Ole Karter Klub" były niesamowitym i widowiskowym urozmaiceniem wielkiego pikniku rodzinnego. Zorganizowano pokazy łucznictwa, strzelectwa i kultury wczesnośredniowiecznej. Dużym powodzeniem wśród naszych wychowanków cieszyła się loteria fantowa, gry, konkursy- dzięki hojności sponsorów i współpracy wielu ludzi wychowankowie zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami i upominkami. W trakcie imprezy każdy    z uczestników mógł skosztować kiełbasek z grilla, swojskiego smalcu, domowego bigosu, słodkich wypieków, ciast, babeczek, pierników oraz napić się czegoś zimnego.
Wychowankowie pod opieką wychowawców naszej placówki w przyjaznej atmosferze spędzili aktywnie ten majowy dzień wspólnie z innymi uczestnikami pikniku.

KIERMASZ WIELKANOCNY- IV Konkurs Potraw, Pisanek i Palm Wielkanocnych
w Wielkim Wierznie.


W świetlicy w Wielkim Wierznie 15 kwietna 2011r. odbył się IV Konkurs Potraw, Pisanek i Palm Wielkanocnych, którego organizatorem był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury we Fromborku.
W konkursie wzięło udział wielu uczestników, pośród nich Powiatowy Dom Dziecka "Słoneczne Wzgórze"we Fromborku, reprezentowany przez grupę wychowanków naszej placówki: Izę W,Ewelinę G,Katarzynę K, Natalię J,Izabelę G, pod opieką wychowawców.Wychowankowie naszej placówki, pod okiem wychowawców, przygotowali na konkurs kolorowe pisanki, stroiki i palmy- nieodłączne elementy Świąt Wielkanocnych.Uczestnicy brali udział w czterech kategoriach konkursu: potrawy, pisanki, palmy i ciasta. Jury, powołane przez dyrektora MGOK Henryka Horbacza, przyznając punkty potrawom, ciastom, palmom i pisankom zdecydowali  o kolejności miejsc w poszczególnych kategoriach.
Powiatowy Dom Dziecka "Słoneczne Wzgórze" we Fromborku zajął następujące miejca:
- w kategorii 'Potrawy wielkanocne': I MIEJSCE (zwycięska potrawa: kurczak faszerowany), - w kategorii 'Palmy duże': II MIEJSCE, - w kategorii 'Pisanki': II MIEJSCE egzekwo ze Szpitalem Psychiatrycznym ZOZ we Fromborku.
Wszyscy uczestnicy konkursu z rąk dyrektora Henryka Horbacza otrzymali nagrody rzeczowe (ufundowane przez MGOK), laureacizaś dodatkowo dyplomy pamiątkowe.

Wspólne przygotowania do Kiermaszu Wielkanocnego

Czas oczekiwania na Święta Wielkanocne to okres porządków, wysyłania życzeń na kartkach świątecznych, zakupów, przygotowania święconki, wielkanocnych potraw. Tradycją Powiatowego Domu Dziecka ''Słoneczne Wzgórze" we Fromborku stał się udział  w corocznym Wielkanocnym Kiermaszu Świątecznym organizowanym w Wielkim Wierznie.W związku z przygotowaniami wychowankowie naszej placówki odwiedzili podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy  i razem z  nimi przygotowywali się do IV Konkursu Potraw, Pisanek i Palm Wielkanocnych, który odbędzie się 15 kwietnia 2011r,  w świetlicy  w Wielkim Wierznie. Na czym polegały  te intensywne przygotowania? Wychowankowie naszej placówki oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z pomocą instruktorów, wolontariuszy  i wychowawców wykonali pisanki i kartki świąteczne, jak również przygotowywali palmy wielkanocne. Aktywne uczestnictwo w czynnościach przygotowawczych do kiermaszu, tj, wykonywanie oryginalnych świątecznych ozdób czy zbieranie domowych przepisów na świateczne potrawy są okazją do refleksji nad tym co przetrwało z dawnych tradycji i zwyczjów.

FERIE 2011 

Tegoroczna zima obdarowała nas śniegiem, dlatego mogliśmy cieszyć się każdą chwilą białego szaleństwa. Lepiliśmy bałwany, zjeżdżaliśmy na sankach i stoczyliśmy nie jedną bitwe na śnieżki.Naszą pierwszą wycieczką w tegoroczne ferie był wyjazd na Basen do Dobrego Miasta, organizowany przez Braniewskie Centrum Kultury. Kilka dni później zostaliśmy zaproszeni do kina które mieści się w BCK na film pt."Hary Potter i insygnia śmierci".Kolejną  atrakcyjną wycieczką był wyjazd do Elbląskiego Multikina gdzie zajadając popcorn i popijając coca colę obejrzeliśmy film pt."Guliwer". Po projekcji filmu byliśmy bardzo głodni dlatego odwiedziliśmy restauracje McDonald, gdzie na każdego łakomczucha czekał zestaw  z niespodzianką.

Bieg Pamięci 2011 

2 kwietnia 2011 roku, już po raz czwarty, przeprowadzony został w Braniewie Bieg Pamięci poświęcony rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. Na starcie stanęło ponad 400 uczestników, w tym wychowankowie naszej placówki.

123

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego